Choć człowiek potrafi tworzyć niesamowite budowle i ciągle udoskonalać istniejące już wynalazki, natura wciąż potrafi nas zaskakiwać. Na świecie znajduje się wiele naturalnych cudów świata, z wieloma związane są niesamowite historie i legendy. W końcu ludziom od zawsze trudno było zrozumieć, jak naprawdę działa świat. Choć dziś rozumiemy w jaki sposób powstało wiele niesamowitych widoków oraz formacji skalnych- widoki te wciąż zabierają dech w piersiach.

Grobla Olbrzyma

Jednym z niezwykłych widoków oraz obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Grobla Olbrzyma. W rodzimej Irlandii znana jest pod nazwą Clochán na bhFómharach. Jest to naturalnie utworzona formacja skalna położona na wybrzeżu Irlandii Północnej, dokładnie w hrabstwie Antrim. Na Groblę składa się niemalże 40 000 ściśle przylegających do siebie kolumn bazaltowych.

Choć nie znamy dokładnego czasu w jakim formacja ta została utworzona, naukowcy szacują, że było to ponad 60 milionów lat temu. I choć Grobla wygląda jak wykonana pracą ludzkich rąk- wiele kolumn wyróżnia się sześciokątnym kształtem- człowiek nie może przypisać sobie zasługi utworzenia formacji. Najprawdopodobniej powstała w efekcie erupcji wulkanu, którego lawa spływająca po pobliskim terenie uformowała tak niesamowite kształty.

Gdy lawa znajdujące się na skałach zaczęła stygnąć zaczęło dochodzić do powstawania pęknięć ciosowych. Jak już wspominałam, większość powstałych kolumn wyróżnia się podstawą o kształcie sześciokąta. Nie jest to jednak reguła, gdyż bez problemu można znaleść kolumny z większą lub mniejszą ilością boków. Różnią się one także wysokością- najwyższe z nich sięgają aż do 12 metrów. Jednak przeciętna wysokość formacji ma około jeden, dwa metry wysokości. Bazalty najczęściej mieszczą się w szerokości mniej więcej 46 centymetrów.

Wielu turystów z chęcią odwiedza tą niesamowitą formację, a dzięki jej budowie możliwy jest nawet spacer po Grobli. W najszerszym miejscu ma ona aż 180 metrów szerokości. Z kolei najbardziej wysunięty w morze fragment znajduje się aż 150 metrów od lądu.

Odkrycie cudu

Choć nie wykluczone, że wcześniejsze cywilizacje wiedziały o istnieniu Grobli Olbrzyma już wcześniej, na kartach historii to rok 1692 jest momentem w którym została odkryta. Pierwszym szczęśliwcem, który miał okazję ją podziwiać był ówczesny biskup miasta Derry. Rok później na miejscu zjawił się uczony z uniwersytetu w Dublinie, Richard Bulekeley. Opisał on niesamowite widoki jakie zastał obserwując Groblę Olbrzyma, tym samym informując o wiele więcej osób o jej istnieniu. Kolejną osobą, która przyczyniła się do promowania rejonu był lord biskup Derry, Frederick Herrey, który dzięki znajomościom w środowisku naukowym zdołał zainteresować wielu uczonych tym niesamowitym zjawiskiem.

Z czasem, zainteresowanie formacją jedynie rosło. W 1986 roku Grobla Olbrzyma została oficjalnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko przyczyniło się do dalszego zainteresowania ze strony szerszej publiczności. Obecnie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii. A sama Grobla pojawia się nie tylko w kolejnych zestawieniach „Najpiękniejszych miejsc na świecie” lub atlasach, ale także w grach komputerowych. Chociażby w znanej serii gier Civilisation znajdziemy wirtualny odpowiednik Grobli Olbrzyma, co też przyczynia się do promocji rejonu.

Wulkan, giganci czy dzieło ludzkich rak?

Pomimo obecnego naukowego wyjaśnienia w jaki sposób powstała Grobla Olbrzyma, przez długi czas lokalni mieszkańcy pozostawieni byli bez odpowiedzi. Prawdopodobnie nawet dziś, pomimo że istnieje oficjalna wersja wydarzeń- wiele osób wciąż nie wierzy, że lawa wulkaniczna może stworzyć coś tak niesamowitego.

Po odkryciu Grobli Olbrzyma w 1692 roku ludzie nie mieli jednak możliwości badawczych i wiedzy jaką posiadamy dziś. Chcąc wytłumaczyć sobie skąd na wybrzeżu wzięły się tak idealnie wykonane schodki zaczęto snuć historie, które miały na celu znalezienie „prawdziwego” wytłumaczenia powstania Grobli. Tak właśnie powstała legenda o walce dwóch olbrzymów.

Według niej Groblę Olbrzyma wybudował olbrzym Fionn mac Cumhail- znany również jako Finn MacCool. Legendy mówią, że był on niesamowitym wojownikiem oraz przywódcom wojowników i myśliwych. Oprócz Grobli Olbrzymiał miał on także być odpowiedzialny za powstanie Wyspy Man. Miała ona powstać na skutem nieudanego ataku, Finn MacCool po wyrwaniu kawałka Irlandii nie trafił jednak w przeciwnika. Ziemia, która miała być pociskiem znalazła się na Morzu Irlandzkim tworząc nową wyspę, a w miejscu z którego została wyrwana powstało jezioro Lough Neagh.

Legendarna droga- czyli prawdziwa historia powstania Grobli Olbrzyma?

Jednak wracając do historii powstania Grobli. Historia głosi, że irlandzki gigant Finn MacCool postanowił rzucić wyzwanie szkockiemu olbrzymowi zwanego Benandonner. Aby przejść suchą stopą na drugą wyspę postanowił pomóc sobie tworząc przejście. Do walki jednak nie doszło, gdyż na widok swojego szkockiego przeciwnika MacCool w pośpiechu i przerażeniu powrócił do ojczyzny. Wracając nie zdążył on jednak zniszczyć za sobą przejścia, pozostawiając tym samym most dla Benandonnera.

Przerażony Finn znalazł jednak pomoc u swojej małżonki Oonagh. Wykazała się ona niezwykłym sprytem i przebrała męża za niemowlę, układając go nawet w kołysce. Gdy na miejscu zjawił się Benandonner w poszukiwaniu chętnego do bitwy przeciwnika, ujrzał wyrośnięte niemowlę. Na widok „malucha” przeraził się co niemiara- w końcu skoro noworodek jest tak wielki, jak olbrzymi jest jego ojciec z którym chciał walczyć? Benandonner uciekł z Irlandii w popłochu, pamiętając jednak o wyburzeniu za sobą drogi pomiędzy wyspami. Co ciekawe zwolennicy tej genezy powstania Grobli Olbrzyma wskazują na Grotę Fingala jako dowód. Faktycznie, po szkockiej stronie położona jest przepiękną jaskinia, złożona właśnie z podobnych bazaltowych kolumn. Wiele osób wierzy więc, że jest to pozostałość drogi pomiędzy Szkocją a Irlandią, którą zburzył uciekający olbrzym.