Szczególnie latem wiele osób wykorzystuje okazję i szaleje z nowym kolorem włosów. Może to być dodanie słonecznych pasemek, znaczne rozjaśnienie koloru lub nawet zupełna zmiana koloru. Latem często decydujemy się na chociaż chwilową zmianę- lecz co w przypadku, gdy tymczasowy kolor przypadł nam do gustu i chcemy zatrzymać go na dłużej?

Jak wpłynąć na trwałość koloru?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że wszelkie zabiegi jakich dokonujemy na włosach będą wpływały na jego stan. Czy mówimy o ich wyglądzie, zdrowiu czy właśnie wypłukiwaniu koloru. Jednak w przypadku włosów farbowanych jest kilka sposobów, aby spowolnić proces wypłukiwania barwników z pasm. Należy jednak przy tym pamiętać, że wiele zależy od struktury włosa oraz także koloru na jaki farbujemy.

Nienaturalne barwniki jak róże, niebieski, zielenie i nawet czerwienie oraz pomarańcze nie utrzymują się we włosie tak dobrze jak na przykład brązy. Decydując się więc na coraz bardziej popularne „szalone” kolory warto pamiętać o tym, że czeka nas o wiele więcej pracy w utrzymaniu świeżego koloru na dłużej. Nie jest to jednak argument, który powinien zniechęcać przed eksperymentowaniem. W końcu na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które pomagają regularnie odświeżać wygląd włosów. A dzięki naszym poradom dokładnie będziecie wiedzieć co robić a czego unikać!

Porady przed farbowaniem

Jeśli naprawdę zależy Wam na wyglądzie włosów, warto podejść do zmiany koloru kompleksowo. Oprócz dbania o fryzurę już po zabiegu farbowania, możemy zapewnić sobie łatwiejszy start pamiętając o kilku rzeczach jeszcze przed wizytą u fryzjera lub w „domowym salonie”.

Jeśli interesujecie się stanem swoich włosów zapewne regularnie stosujecie maski do włosów, odżywki oraz wykonujecie olejowanie. Wszystkie te kosmetyki mają na celu domknięcie łusek włosa, tak aby nie wydostała się z nich wilgoć oraz ochronę przed środowiskiem zewnętrznym. Jednak w przypadku zmiany lub odświeżania koloru zależy nam w końcu na tym, aby barwnik dostał się do struktury włosa. Dlatego warto zrezygnować na jakiś czas z wszelkich zabiegów odżywczych, szczególnie ze stosowania olejów.

Tydzień wstrzymywania się od stosowania zabiegów pielęgnacyjnych może wydawać się katorgą, jednak nagrodą będzie piękny, intensywny i przede wszystkim równomierny kolor. Warto chyba więc przemęczyć się i zadbać o odpowiednią pielęgnację po farbowaniu.

Jeśli jesteśmy już przy temacie męczenia się- jeśli zazwyczaj myjecie włosy codziennie, przed zaplanowanym zabiegiem farbowania koniecznie wstrzymajcie się chociaż na dwa dni. Naturalne tłuszcze to najlepsza ochrona przed szkodliwą farbą. W ten sposób ochronicie nie tylko farbowane włosy, ale także wystawioną na działanie farby skórę głowy. Wielu fryzjerów twierdzi także, że farba nakładana na właśnie takie kilkudniowe włosy o wiele lepiej wchłania się w strukturę włosa. Dzięki temu kolor po zabiegu będzie intensywniejszy, a włosy i skóra głowy chroniona.

Utrzymywanie koloru na dłużej

Gdy już w końcu udało się wam uzyskać wymarzony kolor- teraz najtrudniejsze zadanie, czyli utrzymanie go jak najdłużej na włosach. Na szczęście są sposoby, które pozwolą na spowolnienie procesu wypłukiwania barwnika. Nie trzeba się więc wstrzymywać od wymarzonego, intensywnego koloru jedynie ze względu na trudne utrzymanie. W końcu zadowolenie z własnego wyglądu zdecydowanie jest więcej warte niż obawa o trwałość farby.

Najważniejszą rzeczą jest tak naprawdę zdanie sobie sprawy z tego, że wszelkie zabiegi wpływają na kolor włosów. Jeśli więc myjesz włosy codziennie- i jednocześnie zależy ci na intensywności koloru, niestety musisz zmienić swoje nawyki. Dobrym nawykiem jest odczekanie jak najdłużej z pierwszym myciem po farbowaniu. Jeśli więc musicie myć włosy codziennie- postarajcie się chociaż wstrzymać z pierwszym myciem zaraz po zabiegu farbowania.

Skoro już wiemy, że wszelkie zabiegi wpływają na jego kolor- czas na omówienie sposobu mycia włosów. Przede wszystkim mycie ciepłą wodą nie jest najlepsze dla włosów, niezależnie od tego czy są farbowane czy nie. Jeśli jednak zależy wam na zachowaniu barwnika we włosie, najlepiej przestawić się na używanie chłodnego strumienia wody podczas mycia. Chłodna temperatura nie rozchyli tak bardzo łusek włosa, pomoże więc zachować trwałość koloru.

Warto poszukać w sklepach specjalnych kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych. Zapewniają one odpowiednie składniki, tak aby odżywić zniszczone pasma ale także odpowiednio domknąć łuski włosa. Wiele firm proponuje w swojej ofercie także specjalne maski koloryzujące, pozwolą one zachować wymarzony kolor na włosach na dłużej. Odpowiednie szampony i odżywki mogą także wpływać na ochładzanie lub ocieplanie koloru. Dlatego dla posiadaczek białych i srebrnych włosów tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym stosowaniu fioletowego lub niebieskiego szamponu do włosów.

Przede wszystkim dobra zabawa

Chcąc osiągnąć idealny wygląd wiele osób niestety zapomina o tym co najważniejsze- włosy są owszem ozdobą człowieka, nie są jednak najważniejsze. Wiadomo, że najlepiej było by unikać słońca, chlorowanej i słonej wody oraz częstego mycia. Jeśli jednak jesteście na wakacjach i kolor włosów ma być przeszkodą w dobrej zabawie- naprawdę nie warto się ograniczać.

W końcu kolor włosów można poprawić, a szansę na te jedyne wyjątkowe wspomnienia ma się tylko raz. Warto więc zachować we wszystkim rozwagę i umiar. Jeśli idziecie na plażę lub spacer deptakiem- pamiętajcie o nakryciu głowy i kosmetykach z filtrem SPF. Jeśli macie ochotę na kąpiel w morzu lub basenie- po prostu dokładnie umyjcie włosy z wszelkich osadów chloru lub soli. W przypadku sytuacji, w której kolor zacznie szybciej tracić intensywność, zawsze warto mieć pod ręką maskę koloryzująca lub toner fryzjerski. Taki szybki zabieg koloryzujący nie tylko ponownie podbije kolor włosów, pozwoli je także odpowiednio odżywić i nawilżyć.

Jak ze wszystkim, tak i w przypadku pielęgnacji włosów warto przede wszystkim zachować równowagę. Dbanie o piękny wygląd fryzury jest ważny, jednak zdecydowanie nie kosztem odpoczynku i dobrej zabawy, szczególnie podczas wakacyjnych wypraw i urlopu.