Lanckorona

Lanckorona położona jest niedaleko Wadowic, w okresie od 1366 roku do 1934 roku posiadała także prawa miejskie. Pod koniec XVI wieku było to miasto królewskie. Wieś została oryginalnie założona ze względu na swoje przepiękne okolice, w których lubował się król Kazimierz III Wielki. Aby mógł on przybywać tu z położonego nieopodal Wawelu wzniesiono Zamek w Lanckoronie, a w upływem czasu założone zostało także i miasto.

Dzięki historii sięgającej tak daleko wstecz Lanckorona może poszczycić się przepięknymi zabytkami jak ruiny wspominanego wcześniej zamku, kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela oraz cmentarz rzymskokatolicki, na którym zachowała się kaplica pochodząca z drugiej połowy XIX wieku.

We wsi znajdują się także drewniane domy, które zostały wzniesione w pierwszej połowie XX wieku oraz dwa drewniane domy wybudowowane w 1870 roku. Na rejestrze zabytków widnieje łącznie aż 127 budynków, dwie bramy oraz trzy studnie, wszystkie wciąż znajdujące się w Lanckoronie.

Sochaczew

Sochaczew to jedno z najstarszych miast znajdujących się na Mazowszu. To właśnie tutaj w 1377 roku zostały uchwalone Statuty Sochaczewskie, w których zostały zebrane po raz pierwszy w historii prawa obowiązujące na terenie Mazowsza. W późniejszych czasach Sochaczew zostało mianowany miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

W mieście warto odwiedzić znajdujące się tam muzea. Fani historii oraz militariów na pewno wiele zyskają ze zwiedzania Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Z kolei zapaleńcy kolejowi mają okazję zobaczyć jeden z niewielu w Europie zbiorów wąskotorowych pojazdów szynowych- oczywiście w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.