Francuska Marsylia

Marsylia jest drugim największym miastem we Francji. Położone jest nad samym Morzem Śródziemnym nieopodal Alp i granicy z Włochami. Historia miasta sięga aż do 600 roku p.n.e, gdy na ziemie te przybyli Grecy, którzy założyli tu osadę Massalia. Była to pierwsza w historii grecka osada położona w Europie Zachodniej.

Miastem partnerskim Marsylii jest nasz polski Gdańsk, ale także między innymi Genua, Kobe czy Kopenhaga.

Odwiedzając te rejony wato zwrócić na zachowaną przepiękną zabudowę. W Marsylii znajdują się między innymi takie zabytki jak pochodząca z 1853 roku Bazylika Notre-Dame de la Garde, XVII wieczny ratusz oraz fort św. Jana znajdujący się w starym porcie.

Litewskie Wilno

Wilno jest jednocześnie stolicą oraz największym miastem Litwy. Historycznie była to także stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego. Historia miasta sięga aż do 1323 roku, gdy po raz pierwszy powstała na tych ziemiach osada. Prawa miejskie Wilno otrzymało od króla Władysława Jagiełły w 1387 roku.

Od 1994 roku wileńskie Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Znajduje się także na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jednak oprócz zabytków gotyckich można podziwiać tu budowle renesansowe, klasycystyczne oraz wiele przepięknych kościołów wybudowanych w stylu barokowym.