Europa na jednym kontynencie zawiera niesamowitą różnorodność kultur i krajobrazów. Zimne rejony Skandynawii, umiarkowanie ciepłe rejony Europy Środkowej i Wschodniej, oraz wiecznie ciepłe Południe Europy. Dla każdego znajdzie się idealne miejsce do podróży. Jeśli jednak zależy nam na idealnych zdjęciach z podróży, warto wybrać jedno z proponowanych przez nas miast europejskich.

Włoska Wenecja

Wenecja położona jest nad samym Adriatykiem, jest domem dla około 225 tysięcy mieszkańców. Z czego jedynie 60 tysięcy mieszka w centrum miasta, na wodzie. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Położone jest na Lagunie Weneckiej, przez co znane jest jako miasto kanałów. Podczas pobytu w Wenecji możemy poruszać się pieszo, lub właśnie drogą wodną. Najbardziej popularnym środkiem poruszania się po kanałach są tramwaje wodne, zwane vaporetto. Podróż samochodem nie jest możliwa w samym mieście, jedynie na jego obrzeżach.

Oprócz przepięknych widoków z wody, warto również zwiedzić Bazylikę św. Marka, wraz z placem tego samego patrona. Z całą pewnością nie można nie zobaczyć mostu Westchnień oraz Kanału Grande.

Chorwacki Dubrownik

Pozostając nad Morzem Adriatyckim warto wspomnieć również o Dubrowniku. Jest to najbardziej popularne chorwackie miasto pod względem ilości turystów. Choć nie uświadczymy tu zbyt wielu plaż, z cała pewnością przepiękne zabytki zachwycą niejedną osobę. A znajdziemy ich tu naprawdę wiele, szczególnie na Starym Mieście, które w całości znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Najbardziej popularną częścią Dubrownika jest oczywiście teren starówki; jednak samo miasto jest o wiele większe i rozciąga się wzdłuż brzegu Morza Adriatyckiego. Za czasów założenia miasta, nie było ono połączone z rondem. Na wyspie Lausa znajdowała się niewielka osada oraz kościół. To właśnie tutaj znaleźli schronienie ludzie uciekający przed najazdem Słowian. Z czasem naprzeciw nowo powstałej osady nazwanej Ragusium, powstała słowiańska osada Dubrovnik. Oddzieleni od siebie jedynie bagnistym terenem ludzie żyli w zgodzie; aż w XII wieku postanowili zasypać dzielącą ich wodę zakładając wspólnie miasto Dubrownik.

Z całą pewnością planując wyjazd warto wybrać się tu w okresie od czerwca do sierpnia, gdy organizowany jest Letni Festiwal w Dubrowniku. Oprócz tego na pewno warto odwiedzić jedno z wielu muzeów oraz na długi spacer wokół malowniczych murów miejskich.

Czeska Praga

Stolica Czech położona jest w zachodniej części kraju, nad rzeką Wełtawa. To tutaj znajduje się najwięcej urzędów centralnych, ale również wiele uczelni i ośrodków religijnych. Praga jaką znamy dziś została utworzona w 1784 roku, z połączenia Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Starty oraz Hradczan. Obecne centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Jako pierwsi tereny obecnej Pragi zamieszkiwali Celtowie, którzy osiedlili się tu około 500 roku p.n.e. Jednak z czasem zostali oni wyparci przez ludy germańskie, które zostały pokonane przez Słowian około 800 roku n.e. To dynastii Przemyślidów zawdzięczamy budowę Zamku Praskiego oraz Wyszehradu.

Nie sposób wymienić najważniejsze zabytki tego przepięknego miasta. Nie bez kozery Praga uwsażanajest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Europie. Można tu zwiedzić ponad 20 muzeów, oraz podziwiać sztukę w prawie stu galeriach. Z całą pewnością najbardziej popularnym praskim zabytkiem jest Most Karola, na który najlepiej udać się z samego rana, gdy ruch na nim nie jest jeszcze zbyt wielki.