Wakacje to najczęściej pora kiedy z chęcią uwieczniamy wszelkie widoki. W końcu mamy okazję wyruszyć z domu, bardzo często chcemy podzielić się z najbliższymi pamiątkami z naszych podróży. Pomimo, że wszystkie smartfony są wyposażone w aparaty fotograficzne- wciąż nie dają one takich możliwości takich jak nawet prosty aparat fotograficzny.

Zakup pierwszego aparatu może być stresujący, szczególnie biorąc pod uwagę ogromny wybór sprzętu na rynku. Jednak dzięki naszym poradom bez problemu dobierzecie pierwszy aparat, którym z radością uwiecznicie wszelkie najpiękniejsze chwile i widoki.

Od czego zacząć?

Podstawowy podział aparatów to ten na aparaty klasyczne oraz aparaty cyfrowe. Klasyczny model wykorzystuje błonę światłoczułą, czyli jak jest najczęściej nazywana- kliszy lub filmu. Zaś aparaty cyfrowe wyposażone zostały w cyfrową matrycę światłoczułą. Zdjęcia zapisywane są więc nie na kliszy, lecz najczęściej na niewielkim dysku.

Ze względu na wygodę, najczęściej wybierane są aparaty cyfrowe. Pozwalają one na wykonanie większej ilości zdjęć oraz przede wszystkim na momentalne podejrzenie wykonanej fotografii. W przypadku aparatu na kliszę jesteśmy ograniczeni ilością zdjęć a na efekt należy czekać do jej wywołania. Aparaty klasyczne są dobrym rozwiązaniem dla miłośników fotografii, szczególnie posiadających ciemnię. Samodzielne wywoływanie zdjęć może być bowiem równie twórczym zajęciem co samo wykonywanie fotografii.

Cyfrówka, ale jaka?

Aparaty cyfrowe dzielimy dodatkowo jeszcze na aparaty kompaktowe, lustrzanki cyfrowe, bezlusterkowca oraz hybrydy. Najczęstszy wybór pomiędzy aparatami najczęściej kończy się jednak na niewielkich aparatach kompaktowych oraz większych lustrzankach.

Tak naprawdę najlepiej zastanowić się jaka fotografia nas interesuje. Dla osób chcących uwieczniać podróże i ciekawe wydarzenia lecz nie chcą bawić się z ustawieniami i opcjami aparatu- najlepszym wyborem będzie kompaktowy aparat cyfrowy. Jest on niezwykle poręczny i posiada wiele ciekawych funkcji przy jednoczesnym zachowaniu prostoty w użyciu.