O tym dlaczego należy chronić skórę przed promieniowaniem UV wie już chyba każdy. Jednak pomijając w tej ochronie nasze włosy popełniamy duży błąd. Nadmiar słońca, częste moczenie w wodzie i brak odpowiedniej pielęgnacji powoduje, że nawet najpiękniejsze włosy szybko staną się suche i spuszone. Jednak jest kilka prostych sposobów jak na to zaradzić.

Ochrona przed słońcem

Włosy tak jak i skóra wymagają ochrony przed promieniami słonecznymi. Wiele osób zastanawia się, czemu pomimo nie stosowania farb włosy na końcach są innego koloru niż odrosty. Za tak drastyczną zmianę koloru odpowiedzialne jest właśnie słońce. Ekspozycja na promienie sprawia, że kolor zaczyna jaśnieć a włosy stają się coraz bardziej kruche i łamliwe.

Spowodowane jest to rozchylaniem łusek włosa, przez co białko znajdujące się w pasmach zaczyna niszczeć. Dodatkowym zabójcą budulca włosów jest chlor oraz słona morska woda. Czyli wszystko to co lubimy robić latem. Nie należy jednak rezygnować ze wszystkich atrakcji, jeśli zależy nam na zachowaniu pięknego wyglądu włosów.

Przede wszystkim należy zaprzyjaźnić się z nakryciami głowy. Czapki, chustki, kapelusze- do wyboru mamy obecnie wiele przeróżnych opcji, nie ma więc wymówki. Warto zaopatrzeć się także w kosmetyki do włosów zawierające filtr UV. W drogeriach znajdziemy wiele olejków i sprejów odżywczych, które nawilżą i zabezpieczą nasze włosy przed szkodliwymi czynnikami. Trzecim niezwykle prostym sposobem ochrony pasm jest zaplatanie. Warkocze, koki, kucyki- im mniejsza ekspozycja na słońce tym lepiej. A przy okazji odsłonięty kark pozwoli nam jeszcze lepiej się chłodzić.

Odżywianie

Latem szczególnie warto pamiętać o używaniu olejów do włosów. Czy przez nakładanie oleju i zmywanie go odżywką, dodawanie ulubionych mieszanek do masek czy stosowanie jedynie na końce włosów. Możliwości mamy wiele, a efekt zawsze będzie oszałamiający.

Warto także pamiętać o stosowaniu odżywczych masek. W sklepach znajdziemy wiele bogatych kosmetyków, przeznaczonych specjalnie do odżywienia włosów zniszczonych przez słońce.