Gry komputerowe to codzienność wielu ludzi na całym świecie. Niezależnie czy mówimy o rekreacyjnych graczach, czy coraz bardziej popularnych zawodowcach. Jeśli słyszeliście już o promowanym ostatnimi czasy określeniu e-sport lub sport elektroniczny i zastanawialiście się co to właściwie jest- już spieszymy z wyjaśnieniami!

E-sport- rozrywka czy dyscyplina?

Sport elektroniczny to tak naprawdę nic innego jak nowoczesna forma zawodów sportowych. W tym przypadku na wzór tradycyjnej rywalizacji sportowej zawodnicy konkurują ze sobą zamiast w dziedzinach sportowych, to w świecie gier. Zawody mogą dotyczyć pojedynczych graczy stających ze sobą w szranki, ale także konkretnych drużyn. Nie ma także wymagań co do przebywania w jednym miejscu. Dobre połączenie z internetem gwarantuje bowiem niemalże identyczny poziom doznań co zebranie wszystkich zawodników w jednym miejscu.

Nie powinno więc dziwić, że popularność e-sportów wzrosła tak bardzo w przeciągu ostatnich dwóch lat. Gdy ludzie większość czasu zmuszeni byli przebywać we własnych mieszkaniach, większość ludzkich interakcji przeniosła się do internetu. Zawody sportu elektronicznego są więc naturalną koleją rzeczy, szczególnie biorąc pod uwagę i tak istniejącą już silną tradycję rywalizacji w świecie gier komputerowych i wideo.

Zawodowi e-sportowcy

Bycie zawodowym graczem ulubionej gry to marzenie z dzieciństwa pewne nie jednej osoby. Chociaż wciąż nie jest to powszechnie uznawana „posada”, wielu zawodowych sportowców elektronicznych zarabia pieniądze o wiele większe niż przeciętny człowiek w chociażby biurze.

Oprócz wysokich zarobków i znanych sponsorów firm komputerowych wielu potencjalnych zawodowców przyciąga wizja częstego grania w gry komputerowe.

Jednak jak w każdym zawodzie sportowca- niezależnie czy patrzymy na e-sport jako prawdzie sport czy nie- najważniejsze są treningi. I chociaż wizja grania w ulubioną grę i zarabiane na tym pieniędzy może być niezwykle kusząca dla wielu, nie jest to tak proste zajęcie jak mogło by się wielu wydawać.

Zawodowcy muszą być biegli w różnych technikach strategicznych oraz być cały czas na bieżąco z nowinkami w konkretnych grach. Wielu z nich spędza także czas na siłowniach, tak aby utrzymywać odpowiednią kondycję. W rezultacie lata kariery najczęściej poświęcone są tak naprawdę jedynie grze i myśleniu o niej. Bardzo często więc po kilku latach gracze Ci często przechodzą na emeryturę już jako dwudziestolatkowie.