Czerwone plamy pod oczami świadczą najczęściej o mało groźnych zaburzeniach. W zależności od indywidualnego przypadku mogą występować m.in. po przejściu ponadprzeciętnie stresujących momentów lub w czasie choroby. Przypadłość tego typu dotyka również osób spożywających składniki pokarmowe, których ich organizm nie przyswaja. W dzisiejszym wpisie blogowym omówimy tę tematykę nieco szerzej. Oprócz wyjaśnienia dokładnej genezy plam pod oczami, podpowiemy, jak je bezpiecznie zlikwidować. Miłej lektury!

Czerwone plamy na twarzy – jakie mogą być tego przyczyny?

Czerwone plamy pod oczami są najczęściej spowodowane stresem oraz innym, negatywnym towarzyszącym naszemu życiu emocjom. Jeżeli omawiana przypadłość ma wyłącznie takie podłoże, plamy znikną maksymalnie do kilku godzin po ustąpieniu danego bodźca.

Warto również wspomnieć, iż przyczyn czerwonych plam na skórze może być zdecydowanie więcej, m.in.:

 • spożywanie nadmiernych ilości alkoholu,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • stosowanie silnych używek (np. narkotyków lub sterydów).

Według naszych obserwacji dużo wspólnego z czerwonymi plamami ma także trądzik różowaty występujący powszechnie u kobiet od trzydziestego do pięćdziesiątego roku życia.

Jak zlikwidować czerwone plamy skórne?

Czerwone plamy skórne można zlikwidować na wiele sposobów. Biorąc pod uwagę aktualne trendy, dobrym rozwiązaniem na niemal całkowite pozbycie się tej przypadłości jest stosowanie kosmetyków odpowiadających za m.in.:

 • wyrównanie kolorytu skóry,
 • zmniejszenie przebarwień,
 • poprawę witalności cery.

Ze swojej strony rekomendujemy zdecydować się na toniki wybielające, kremy wybielające oraz kremy punktowe działające nie tylko na przebarwienia, ale także na piegi.

Właściwa pielęgnacja cery

Cerę należy również pielęgnować, aby nie ulegała podrażnieniom i nadmiernemu wysuszeniu. W tym przypadku dobrze sprawdzają się wzmacniające płyny miceralne, enzymatyczne żele myjące oraz wzmacniające kremy do twarzy na noc, oraz na dzień (szczególnie jeżeli masz bardzo wrażliwą skórę).

Zmiana stylu życia na zdrowszy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – czerwone plamy pod oczami mogą być spowodowane stresem, a w konsekwencji niewysypianiem się czy też nieodpowiednią dietą. Aby pozbyć się omawianych zmian skórnych, powinniśmy zmienić swój styl życia na zdrowszy, czyli bardziej odpowiedzialny i przyszłościowy. W tym celu należy dbać o m.in.:

 • prawidłowe wysypianie się (rekomendowana dawka snu: od 6 do 7 godzin);
 • właściwe nawadnianie organizmu (minimum 3-4 litry wody dziennie);
 • zmniejszenie czasu przebywania przed komputerem (do niezbędnego minimum);
 • ograniczenie używania smartfona przed snem (aby zwiększyć jakość snu);
 • regularne uprawianie sportu (nawet 30 minut spaceru jest lepsze niż zupełny brak ruchu).

Przysłowiowe „worki pod oczami” można zniwelować również wdrożeniem odpowiedniej diety. Trzeba jeść owoce i warzywa (zawierające antyoksydanty) oraz unikać spożywania mięsa czerwonego. Zamiast tego proponujemy zdecydować się na wysokiej jakości ryby.

Wizyta u dermatologa

Pojawienie się czerwonych plam pod oczami powinno uzmysłowić nam, że musimy natychmiast wdrożyć niezbędną profilaktykę – zaczynając od właściwej pielęgnacji cery, aż po zmianę stylu życia na zdrowszy. Pomimo wszystko należy zdecydować się na wizytę u dermatologa. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zmiany skórne są niegroźne i rzeczywiście oznaczają konkretną przypadłość, bowiem statystycznie po 55 roku życia mogą to być także tzw. plamy starcze.

Podsumowanie

Czerwone plamy pod oczami to zazwyczaj mało groźne zaburzenia. Można się ich pozbyć „domowymi metodami”, prowadząc bardziej zbilansowany tryb życia, jedząc lepiej i uprawiając więcej sportu. W każdym razie należy dodatkowo ograniczyć spożywanie alkoholu, całkowicie wyeliminować tytoń (w każdej formie) i pod żadnym pozorem nie brać narkotyków, dopalaczy ani nie stosować środków sterydowych (np. testosteronu lub hormonu wzrostu). Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego wpisu i życzymy powodzenia w profilaktyce mającej na celu usunąć czerwone plamy pod oczami!