Moda lubi zaskakiwać. Widać to w szczególności po propozycjach, które na bieżąco można obserwować podczas corocznych pokazów mody, jakie organizowane są w różnych miejscach na świecie.

To, co je łączy, to nie tylko elegancja, ale również funkcjonalność. Taki jest właśnie brytyjski sposób ubierania, który na bieżąco można obserwować na ulicach UK.

Historyczne wspominki modowe

Aby zrozumieć angielski styl ubierania się, należy tak naprawdę cofnąć się nieco w przeszłość. Tylko dzięki temu będzie można zrozumieć podstawy mody ulicznej, który spotykany jest często w UK.

Oto XVII wiek, kiedy to wszystkie trendy modowe wyznaczane były tak naprawdę przez dwór królewskich. Nawet osoby z niższych klas społecznych dążyły wszelkimi sposobami, aby chociaż w pewnej części upodobnić się do swoich ulubieńców z królewskich salonów. To, co w pewnym momencie przeznaczone było tylko dla majętnych osób, szybko zaczęło być dostępne również dla innych. Z czasem jednak falbany, wszech obecne koronki stały się wrogiem numer jeden. Ograniczono je do względnego minimum. Elegancja dworu królewskiego została połączona z funkcjonalnością dnia codziennego, zapełniając szafy wszystkich Brytyjczyków stylową garderobą.

W chwili obecnej angielski tyli cechuje się stonowaniem, który często wygląda tak, jakby dane ubrania były szyte na miarę. Chociaż pochodzą one tak naprawdę z popularnych sklepów sieciowych.

Główne cechy brytyjskiego stylu ubierania

Aktualnie można powiedzieć, że ta moda charakteryzuje się kilkoma głównymi cechami, do których można zaliczyć:

  • tkaniny – na pierwszym miejscu stawia się zamsz, bawełnę, jedwab, sztruks, a także wełnę;
  • kolory – uniwersalna czerń oraz biel, a także brązy, szarość, beże.

Co jednak nie oznacza, że angielska moda jest tak mocno restrykcyjna. To również liczne odstępstwa. W szczególności, jeżeli chodzi o kolorystykę. Brytyjki chętnie pokazują się w odcieniach bordowych na ulicy, jak również żółci często kojarzącej się również z kolorem musztardowym (niezwykle modnym w ostatnich czasach). Skoro już o dworze królewskim była mowa, to nie można zapomnieć o tym, że brytyjskie ubrania to także niezwykłe odcienie koloru szmaragdowego.

Brytyjski styl ubierania się

Chyba jedną z najbardziej klasycznych propozycji, która pozwala na identyfikację Brytyjek wśród innych narodów, jest charakterystyczna sukienka w kratę, jaka na dodatek w pasie przewiązana jest paskiem.

Tego typu kreację noszą nie tylko zwykłe kobiety. Brytyjskie celebrytki, znane gwiazdy, a nawet rodziny powiązane z rodziną królewska (np. żona przyszłego następcy tronu!) chętnie pokazują się w takich sukniach. Chociaż, nie tylko tych w kratkę, ale również w innych kolorach, jednolitych kolorystycznie, czy też z innymi wzorami.

Kobiety decydujące się na ten styl ubierania się chętnie pokazują się również w wełnianych swetrach, dopasowanych sukienkach, czy też wręcz przeciwnie – ubraniach w typie oversize. Ich stylizacje mają to do siebie, że są ponad czasowe i doskonale sprawdzają się w różnych sytuacjach. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że Brytyjczycy przy pomocy jednej stylizacji są w stanie ubrać się do pracy, na ważne spotkanie biznesowe, jak również na angielski brunch ze znajomymi w pubie. Ubrania w brytyjskim stylu znajdziesz na clobber.pl

Nie każdy naród jest w stanie stworzyć tak oryginalną stylizację. Chyba, że jego inspiracją stanie się moda UK, która tak chętnie obserwowana jest przez współczesnych projektantów. Tych, którzy chcą być pewni, że ich stonowane, proste, ale jakże eleganckie i funkcjonalne ubrania znajdą odbiorców wśród szerokiej publiczności.