Stosowanie aloesu do pielęgnacji skóry zostało naukowo udowodnione, że ma wiele korzyści. Wielu ekspertów twierdzi, że roślina ta działa jak protektor skóry, nawilżając ją i zapobiegając uszkodzeniu jej przez czynniki zewnętrzne. Wspomaga również regenerację komórek skóry właściwej. Dlatego aloes stosuje się po depilacji oraz w leczeniu trądziku, blizn i wyprysków.

Jakie są zalety aloesu?

Aloes ma wiele korzyści dla zdrowia. Jest w stanie unormować pH obecne w układzie pokarmowym, dzięki czemu dana osoba nie ma problemów z wrzodami czy złym trawieniem. Może być również stosowany w leczeniu hemoroidów, skurczów menstruacyjnych, cholesterolu, anginy, zmęczonych stóp, zwichnięć i raka.

Są nawet eksperci, którzy doradzają gotowanie roślin aloesu, aby wdychać powstałą parę i ułatwić oddychanie m.in. osobom z objawami astmy lub kataru. Stosuje się go również przy zapaleniu stawów, ponieważ zmniejsza ból i stan zapalny stawów, a także przy nadciśnieniu, ponieważ sprzyja dotlenieniu tkanek i reguluje ciśnienie krwi.

Aloes dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym stosowany jest również w leczeniu problemów jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, wrzody, próchnica czy wyrzynanie się zębów mlecznych. Stosuje się go również przy cukrzycy, gdyż obniża poziom cukru i wytwarza insulinę, a także przy chorobach dziecięcych, takich jak odra czy ospa wietrzna.

Aloes jest stosowany w leczeniu problemów z włosami, takich jak łupież, wypadanie włosów czy ich suchość. Posiada bowiem dużą ilość witamin i minerałów, które pomagają nawilżyć i zregenerować włosy, a także pobudzić ich wzrost.

Dlaczego aloes jest stosowany na skórę?

Aloes jest popularnie znany ze swojego zastosowania w pielęgnacji skóry. Oczywiście także w pewnym stopniu aloes wykazuje działanie wzmocnienia organizmu. Liczni eksperci naukowo udowodnili, że roślina ta jest idealna do oczyszczania skóry, zapobiegania rozstępom czy leczenia trądziku poprzez regenerację skóry i usuwanie oleju. W rzeczywistości, aby wyeliminować trądzik, specjaliści zalecają oczyszczanie żelem aloesowym zarówno rano, jak i wieczorem.

Podobnie po depilacji maszynką lub woskiem na skórze często pojawiają się zaczerwienienia, lub krostki. Dlatego warto stosować aloes po goleniu, aby zregenerować i odświeżyć skórę po agresji. Cellulit można również kontrolować za pomocą aloesu, ponieważ usuwa on toksyny, które powodują problem. Istotne jest jednak, aby połączyć leczenie ze zdrową dietą, odpowiednim nawodnieniem i ćwiczeniami fizycznymi.

Aloes jest również jedną z najlepszych roślin do leczenia blizn i ran, ponieważ zawiera alantoinę, która sprzyja regeneracji skóry. Stosowany jest również do łagodzenia i zmniejszania stanów zapalnych po ukąszeniach owadów oraz w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy i odparzeń pieluszkowych.

Doskonale sprawdza się również jako kuracja przeciwzmarszczkowa, ponieważ aloes posiada białka i pobudza powstawanie komórek fibroelastycznych odpowiedzialnych za produkcję kolagenu w skórze. Jest to więc idealna roślina do zapobiegania zmarszczkom i poprawy elastyczności skóry. Nie wspominając o tym, że istnieją produkty aloesowe, które redukują przebarwienia skóry, działając bezpośrednio na melaninę, która je powoduje.