Chyba najbardziej klasycznym kierunkiem wakacyjnym jest morze. Wiele ludzi z chęcią spędza swoje urlopy wylegując się na plaży, najchętniej na południu Europy. Jednak nasze polskie morze i miasta położone na Pomorzu mają swój własny urok, nawet jeśli nie czeka nas tu tak ciepła pogoda jak na przykład we Włoszech.

Gdańsk

Gdańsk posiada niezwykle bogatą kulturę i przepiękne zabudowania. Gdańszczanie znani są ze swojego przywiązania do miasta jak i jego kultury. Nie ma co się dziwić, każdy byłby dumny z mieszkania w tak przepięknym mieście.

Korzenie Gdańska sięgają aż do VII wieku, kiedy powstała tu prawdopodobnie pierwsza w tym rejonie osada rybacka. Już wtedy używana była podobna do dzisiejszej nazwa miejscowości. Wywodzi się najprawdopodobniej z prasłowiańszczyzny i nawiązuje do nieużywanej dziś nazwy lokalnej rzeki- Dania. Przez ponad tysiącletnią historię Gdańsk należał do wielu państw, między innymi do Królestwa Polskiego, Zakonu Krzyżackiego, dwukrotnie przyjmował nazwę Wolnego Miasta Gdańska. Gdańsk podczas wojny znajdował się pod okupacją Niemiecką, aż w końcu w 1945 ponownie powrócił w tereny państwa Polskiego.

Każdy okres historii miasta zostawił na nim swoje piętno i pozostawił niezacieralne pamiątki; czy w postaci budynków, opowieści i bohaterów miasta. Oprócz zabytków warto będąc w Gdańsku wybrać się do jednego z rezerwatów przyrody gdzie można podziwiać niezwykłe widoki i rzadko spotykane chronione rośliny i zwierzęta.

Hel

Położony niedaleko Trójmiasta Hel jest głównie miastem turystycznym. Na codzień zamieszkuje go zaledwie 3373 osób. Prawie 90% miasta zajmują tereny leśne, a sam cypel otoczony jest Morzem Bałtyckim.

Główną atrakcją Helu jest oczywiście Helskie Fokarium, będące częścią Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Można się tu dowiedzieć wiele o życiu i rozwoju fok, przyjrzeć się tym niezwykłym stworzeniom z bliska; oraz zakupić pamiątki wspomagające instytucję.

Warto także wybrać się na spacer po muzeach. Znajdziemy tu między innymi Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego.