Kolejne miasta na naszej liście być może nie są czysto wakacyjnym wyborem jak opisywane wcześniej włoskie miasta. Jednak zarówno Amsterdam jak i Wiedeń zachęcają swoimi niezwykle malowniczymi miejskimi widokami oraz szeroką gamą atrakcji.

Amsterdam

Choć spora część instytucji rządowych oraz ambasad znajduje się w Hadze, to Amsterdam jest oficjalną stolicą Królestwa Niderlandów. Miasto położone jest nad dwoma rzekami oraz wieloma kanałami. Przez wielu nazywany jest Wenecją Północy, właśnie ze względu na liczne kanały; przez co miasto zlokalizowane jest na wielu pomniejszych wysepkach.

W Amsterdamie mieszczą się dwa poważane uniwersytety oraz wiele znanych muzeów. Jest to idealne miejsce aby obejrzeć oryginalne dzieła Vincenta van Goha, Rembrandta czy Fransa Halsa. Dla chętnych zaczerpnięcia holenderskiej kultury otwarte są liczne balety, orkiestry, teatry oraz galerie sztuki.

Trudno nie wspomnieć o licznych coffeeshopach, w których można nabyć legalną marihuanę oraz specjalnie wytwarzane ciasteczka. Kolejną równie popularną atrakcją jest oczywiście Dzielnika Czerwonych Latarni.

Wiedeń

Stolica i największe miasto Austrii. Wiedeń położony jest nad Dunajem w zachodniej części kraju. Według rankingu światowego, jest miastem w którym mieszkańcy cieszą się najwyższą jakością życia. Dla porównania dwa kolejne dwa miejsca zajęły dwa szwajcarskie miasta: Zurych oraz Genewa.

Historia Wiednia sięga aż do roku 500 p.n.e gdy po raz pierwsi osiedlili się tu Celtowie. W 15 p.n.e.  znajdował się tu rzymski obóz, który miał za zadanie kontrolę germańskich plemion oraz ochotę granic Imperium Rzymskiego.

Obecnie w Wiedniu znajdziemy wiele budynków wzniesionych w stylu gotyckim oraz neogotyckim, jak przepiękna Katedra św. Szczepana czy budynek Ratusza miejskiego. Bardzo popularnym miejscem zarówno wśród wiedeńczyków jak i turystów jest park rozrywki Prater. Został on wzniesiony przez cesarza Józefa II w 1766 roku, a dziś znajduje się tu aż 280 różnych atrakcji.