Przed nami kolejna odsłona listy najpiękniejszych polskich miast, które warto odwiedzić. W poprzednim wpisie proponowaliśmy dwie stolice Polski: dawną i obecną. Dziś z kolei udamy się na Dolny Śląsk, który ma do zaoferowania wiele ciekawych zabytków i przepięknych krajobrazów.

Wrocław

Wrocław jest czwartym najliczniej zamieszkanym miastem Polski, jednak w ciągu roku pojawia się tu również wielu turystów z całego świata. Pomimo, że wojna nie oszczędziła tego pięknego miasta wciąż znajdziemy tu wiele zabytkowych budowli. Po części jest to zasługa ciężkiej pracy restauratorów, niektóre ze zniszczonych budowli zostały także odbudowane po wojnie na wzór oryginalny.

Dla fanów gotyku jest to idealne miasto do zwiedzania. Znajdują się tu bowiem przepiękne budowle, wzniesione w stylu gotyckim oraz neogotyckim. Na pewno warto zwróć uwagę na dwa Ratusze znajdujące się na Rynku. Stary Ratusz reprezentuje właśnie styl gotycki, zaś Nowy Ratusz bardzo ciekawy styl jakim jest historyzm.

Lista historycznych zabytków znajdujących się we Wrocławiu znajduje się w artykule „Najstarsze zabytki w mieście”, przygotowanym przez portal wroclawinfo.pl

Wałbrzych

Być może mniej oczywisty wybór niż Wrocław, Wałbrzych podróżniczo jest bardzo ciekawym miejscem. Oprócz zwiedzania samego miasta, na pewno warto udać się na obrzeża do dzielnicy Książ gdzie mieści się przepiękny zamek. Zamek Książ zachwyca przepięknymi ogrodami, olśniewającymi wnętrzami oraz niezwykłą historią. Jest to trzeci największy polski Zamek, przed nim na liście znajdują się jedynie Zamek w Malborku oraz Zamek Królewski na Wawelu.

Jednak i w samym mieście nie można narzekać na brak atrakcji. Znajdziemy tu wiele zabytkowych kamienic i domów oraz budowli religijnych. Pod tym względem Wałbrzych jest miejscem niezwykle zróżnicowanym. Znajdziemy tu takie religie jak katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, buddyzm, judaizm oraz rodzimowierców słowiańskich.

W artykule portalu walbrzychinfo.pl znajdziecie bardzo interesujący artykuł „Najciekawsze miejsca w Wałbrzychu”, gdzie znajdziecie jeszcze więcej informacji dotyczących zabytków tego rejonu.