Pięknych miast w Europie nie brakuje. Zatem jeśli planujecie wakacyjny wyjazd i szukacie malowniczych i ciekawych miast europejskich, z całą pewnością zainteresuje Was druga część serii najpiękniejszych miast w Europie.

Portugalska Lizbona

Stolica Portugalii położona jest nad rzeką Tag, ma również dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Jest to najbogatszy rejon kraju, a Zespół Metropolitalny Lizbony zamieszkuje aż 27% całej populacji Portugalii. W 2020 roku ogłoszona Zieloną Stolicą Europy. W samej Lizbonie dwa zabytki zostały zapisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Klasztor Hieronimitów a także Torre de Belém. Za to w okolicy metropolii znajduje się również trzeci zabytek figurujący na liście, jest to Krajobraz kulturowy Sintry.

Najstarsze zapiski dotyczące osadnictwa w tym rejonie sięgają aż do czasów rzymskich. Obecna Lizbona znana była wówczas pod nazwą Olisipo, i byłą zamieszkiwana przez Luzytantów. W VIII wieku należała do afrykańskich Maurów; a w 1147 roku została odbita przez pierwszego króla Portugalii, Alfonsa I Zdobywcę, który odbił tereny dzięki pomocy krzyżowców. W kolejnych latach miasto nawiedzane było przez trzęsienia ziemi, podczas których zginęło wielu mieszkańców a miasto obróciło się w ruinę.

Oprócz wyróżnionych wcześniej zabytków znajdujących się na liście UNESCO, warto również zwiedzić Zamek św. Jerzego oraz Bazylikę Estrela. Na terenie miasta napotkamy również wiele przepięknych barokowych oraz neoklasycystycznych pałaców.

Hiszpańska Barcelona

Barcelona położna jest nad Morzem Śródziemnym, niewiele ponad 100 km od Pirenejów oraz granicy z Francją. Aż dziewięć z zabytków miasta znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to zaprojektowane przez Antoniego Gaudíego Pałac oraz Park Güell, Casa Milà, Sagrada Família, Cripta de la Colonia Güell, Casa Vicens oraz Casa Batlló. Oraz nie związane z artystą: Pałac Muzyki Katalońskiej, Szpital św. Pawła oraz Śródziemnomorska Sztuka Skalna Półwyspu Iberyjskiego.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji warto odwiedzić jedno z wielu muzeów, galerii sztuki. Lub jeśli znamy język hiszpański lub po prostu chcemy poczuć klimat miasta- do teatru lub opery.

Niemieckie Monachium

Monachium leży nad rzeką Izarą, jest również stolicą Bawarii. Miasto zostało założone w 1158 roku przez księcia Bawarii, Henryka Lwa. Nazwę zawdzięcza umiejscowieniu przy klasztorze benedyktynów, po niemiecku oznacza bowiem „przy mnichach”.

Jeśli jesteście zwolennikami gotyckich i barokowych budowli- Monachium jest idealnym miastem dla Was. Na terenie miasta znajduje się wiele Kościołów w obu stylach. Jednak najbardziej znaną świątynią jest z cała pewnością Katedra Najświętszej Marii Panny. Jest to również centralny punkt miasta, a wieże Katedry można zauważyć z wielu miejsc.

Koniecznie muszę również wspomnieć o dwóch oczywistych rzeczach związanych z Bawarią i Monachium. Oktoberfest i Bayern Monachium. Jeśli jesteście fanami piłki nożnej, Lewandowskiego i piwa- nie możecie przegapić obchodów tego cudownego święta.