Konstrukcja specjalistycznego obuwia roboczego ma minimalizować ryzyko urazów i tym samym przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa pracy. W związku z tym wielu producentów obuwia BHP stosuje metalowe wzmocnienia, które chronią przednią część stopy, zwłaszcza palce i to nie tylko przed stłuczeniami, ale także przed ryzykiem złamania i zmiażdżenia. Warto jednak podkreślić, że nawet profesjonalne buty Safety Jogger nie zawsze mają metalowe podnoski. Z czego to wynika?

Trzy klasy butów roboczych

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju aktami normatywnymi wyróżnia się trzy rodzaje obuwia roboczego i tylko dwa z nich muszą być wyposażone w metalowe wzmocnienie cholewy w miejscu palców. Są to buty bezpieczne i ochronne do użytku w pracy – w obu rodzajach stosuje się wzmacniane podnoski. Trzecia kategoria obuwia roboczego to tzw. buty zawodowe do użytku w pracy, które można stosować codziennie, ale od których nie wymaga się szczególnej ochrony palców stóp. To właśnie dlatego wśród licznych modeli roboczych butów Safety Jogger znaleźć można zarówno wersje z podnoskami, jak i bez podnosków, ale na przykład ze specjalnymi podeszwami antypoślizgowymi, olejoodpornymi i antystatycznymi. Buty Safety Jogger bez podnosków oczywiście nie nadają się do pracy w środowisku narażającym palce stóp na ryzyko urazu. Zawodowe obuwie sprawdzi się jednak w pracy kierowcy, magazyniera, dostawcy, montera czy pracownika lekkiej produkcji.

Obuwie bezpieczne i ochronne do użytku w pracy

Gdy środowisko pracy naraża pracownika na ryzyko poważnego urazu palców stóp, zgodnie z zasadami BHP należy wyposażyć go w profesjonalne obuwie robocze z podnoskiem. Podnosek jest wzmocnieniem konstrukcyjnym przedniej części cholewy, chroniącym palce stóp przed stłuczeniami i złamaniami, a także przed ryzykiem zgniecenia. Wśród butów Safety Jogger (sprawdź ofertę: https://efektbhp.pl/firm-pol-1665566311-SAFETY-JOGGER.html) znaleźć można modele z podnoskiem metalowym i kompozytowym. Metalowe podnoski stosuje się zwykle w obuwiu bezpiecznym, które powinno wytrzymać uderzenia o energii 200 J. Kompozytowe podnoski są lżejsze, ale na ogół również nieco słabsze. W takie podnoski wyposażone są m.in. niektóre ochronne buty Safety Jogger. Zgodnie z normą podnoski w ochronnym obuwiu muszą wytrzymać uderzenia o energii do 100 J.

Stosowanie wzmacnianych podnosków w specjalistycznym obuwiu roboczym jest częste, ale nie w każdym przypadku obligatoryjne. Stalowe lub kompozytowe podnoski są obowiązkowe tylko w obuwiu bezpiecznym i ochronnym. Popularne modele zawodowego obuwia, w tym różne wersje butów Safety Jogger pozbawione są takich wzmocnień, bo zwyczajnie ich nie potrzebują.