Wadowice

Wadowice znane są przede wszystkim jako miasto rodzinne Karola Wojtyły czyli papieża Jana Pawła II. Niegdyś było niezwykle ważnym punktem na mapie, dzięki traktowi środkowogalicyjskiemu. Łączył on Lwów z Wiedniem i dzięki obecności kupców pozwolił Wadowicom na szybszy rozwój.

Jest to miasto przede wszystkim o ogromnej wartości religijnej. Dzięki głębokiemu powiązaniu z osobą Jana Pawła II stanowi jeden z ważniejszych obiektów pielgrzymkowych. Warto zobaczyć tu przepiękną Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP, Klasztor Ojców Karmelitów Bosych wraz z Sanktuarium św. Józefa, oraz zabytkowy budynek Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. Ważnym punktem na mapie Wadowic jest także oczywiście Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Tarnów

Tarnów uzyskał prawa miejskie za czasów króla Władysława Łokietka. Dokument mówiący o oficjalnym uznaniu miasta datowany jest na 7 marca 1130 roku. Do tej pory można obejrzeć zabudowę z tego okresu, wciąż zachowany jest bowiem historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny.

Miasto to posiada naprawdę bogatą historię, w której przeplatają się różne kultury i religie. Tarnów do tej pory jest miejscem kultu religii chrześcijańskich jak katolicyzm, prawosławie, protestantyzm i restorcajonizm. Wśród miejsc kultu znajdziemy także Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu.

Tarnów oprócz różnorodności religijnej może poszczycić się także bogactwem kulturowym. Warto zaplanować sobie wycieczkę szczególnie w okresie, gdy odbywa się coroczny Ogólnopolski Festiwal Komedii Teatralnej „TALIA”. Dla miłośników kina także znajdzie się coś dobrego, dla kinomaniaków co roku organizowany jest z kolei drugi najstarszy festiwal filmowy- „tarnowską Nagroda FIlmowa”.