Włochy są państwem, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Charakterystyczny wygląd w kształcie buta wyróżnia Italię na tle mapy Europy. Na całym świecie znana i ceniona jest także kuchnia wywodząca się z tego rejonu, zachwycające są tu również zabytki. Tak naprawdę większość włoskich miast i mniejszych miasteczek mogłoby znaleść się na naszej liście, na razie skupimy się jedynie na dwóch.

Mediolan

Jest drugim, zaraz po Rzymie największym miastem Włoch, zamieszkuje je ponad milion mieszkańców. Na terenie miasta znajdują się siedziby siedmiu różnych uniwersytetów, których historię sięga nawet 1863 roku. Według statystyk z 2018 roku, Mediolan zajmował szesnaste miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych miast na całym świecie.

Historia Mediolanu sięga aż IV wieku przed naszą erą. Od 286 roku miasto stało się główną rezydencją Cesarzy Rzymskich. W 1450 roku to właśnie tutaj tworzył sam Leonardo Da Vinci, prawdopodobnie najbardziej wszechstronny człowiek w historii. Więcej na temat jego niesamowitych umiejętności i wiedzy przeczytacie w artykule celebrującym 570 rocznicę urodzin artysty, na portalu wieszwiecej.pl.

Ciężko wymienić listę samych muzeów jakie znajdują się w Mediolanie. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, od fanów muzyki klasycznej poprzez miłośników sztuki oraz zwolenników eksponatów archeologicznych.

Florencja

W okresie od 1865 do 1871 Florencja pełniła funkcję stolicy Włoch. Oryginalne miasto zostało zburzone w 82 roku przed naszą erą, a w 59 roku ponownie odbudowane przez samego Juliusza Cezara. Florencja pełniła wówczas rolę kolonii wojskowej, powstała zabudowa pełniła więc funkcje głównie wojskowe.

Jednak w XI wieku ponownie stała się niezwykle ważnym miejscem na mapie handlowej. Zawdzięczała to głownie strategicznemu połączeniu, przez miasto przebiegały bowiem szlaki handlowe z Francji do Rzymu.

We Florencji znajduje się wiele historycznych kościołów oraz pałacy. Mury miejskie także stanowią ważny punkt turystyczny.