Jedwab jest jedną z najbardziej delikatnych i wrażliwych tkanin. To piękny, ale zarazem niezwykle wymagający materiał, z którym należy umiejętnie się obchodzić. Jedno jest pewne – pościel jedwabna nigdy nie powinna być czyszczona normalnie w pralce. Nawet specjalne programy przeznaczone do prania delikatnych tkanin nie sprostają wymaganiom tego luksusowego materiału. Pralka zawsze go zniszczy. Nawet jeżeli nie zrobi tego za pierwszym razem, to po pewnym czasie uszkodzenia staną się wyraźnie widoczne. Aby temu zapobiec, pościel wystarczy zawsze prać ręcznie. Jest to pewne wyzwanie, jednakże każdy jest w stanie mu sprostać, o ile dowie się tylko, jak powinno wyglądać czyszczenie jedwabnej tkaniny.

W celu wyprania jedwabnej pościeli na samym początku należy przygotować sobie jakąś dużą miskę – na tyle dużą, by swobodnie umieścić w niej cały materiał. Naczynie powinno zostać wypełnione chłodną wodą, w żadnym wypadku nie gorącą. Jeżeli woda jest twarda, co nie jest korzystne dla jedwabiu, można spróbować delikatnie ją zmiękczyć, dodając do niej niewielką ilość boraksu. Następnie wystarczy już dodać do niej specjalne płatki mydlane, przeznaczone do prania ubranek dziecięcych, albo wlać do niej niewielką ilość płynu przeznaczonego do czyszczenia wyrobów wykonanych z jedwabiu.

Pościel jedwabna powinna być namaczana w przygotowanym mydlanym roztworze przez ok. kilka minut (trzy minuty w zupełności jej wystarczą). Po tym czasie można zacząć ją prać, starając się to robić jak najbardziej delikatnie. Jak więc to robić? Otóż wystarczy delikatnie przesuwać pościel w wodzie, ostrożnie nią poruszając, aby zmydlona woda dostała się do wszystkich zakamarków materiału. Pościeli nie wolno trzeć, ani tym bardziej usiłować jej agresywnie szorować. Jeżeli okaże się, że zabrudzenia nie zostaną w pełni usunięte, warto spróbować dodać do wody odrobinę białego octu. Świetnie radzi on sobie nawet z dużymi plamami. Pod jego wpływem jedwabna pościel stanie się idealnie czysta, a przy tym nie zmieni swojego koloru.